Szigettemplom a Níluson, melyet elbontottak és 500 méterrel távolabb egy másik szigeten építettek újjá. Philae
A Philae-templom egy drágakő a Nílus folyó koronájában, amely méltóságteljesen áll az Agilka-szigeten, Dél-Egyiptomban, az ismert világ déli határán. Ezt a misztikus helyszínt Ízisz, a gyógyítás és mágia egyiptomi istennője tiszteletére építették. A Philae vagy Philai az egyik utolsó, klasszikus egyiptomi stílusban épült istentiszteleti hely, mely összetett és lenyűgöző történelemmel rendelkezik.
A Philae-templom a világ egyik legnagyobb mesterséges tava, a Nasszer-tó mellett, az ellentmondásos Asszuán-gát északi oldalán található. A templomkomplexumot számos klasszikus szövegben rögzítették az ókori írók, köztük Claudius Ptolemaiosz, Sztrabón, Seneca és az idősebb Plinius.
A Níluson épülő első Asszuáni-gát elkészültével (1902), majd kétszeres megnagyobbításával (1907-1912 és 1929-1934) a Philae-sziget az év jelentős részében víz alá került. Bár a kőtemplomok megmaradtak, a reliefek és a festett falfelületek jelentősen sérültek ezekben az években, a szigeten lévő többi településmaradványt pedig teljesen elborította a folyami hordalék. Az új asszuáni gát 1960-as évekbeli, politikailag vitatott megépítése után 22 régészeti lelőhelyet és műemléket fenyegetett az árvíz a megemelkedett Nílustól és Nasszer-tótól. Az UNESCO által koordinált mentőakció részeként a legfontosabb épületek szétbontásáról és új helyen való felépítéséről döntöttek. A hatalmas feladat 1977 és 1980 között valósult meg, amikor a philae-i templommaradványokat elbontották, szétdarabolták, és a mintegy 500 méterre északnyugatra fekvő, magasabb Agilka szigetére költöztették át. A sziget többi régészeti emléke, a templomok körüli város maradványai és számos vályogtégla épülete örökre elmerültek. A pontos rekonstrukcióhoz a jelenlegi helyszín tereprendezése szolgáltatta az alapot, gondosan megőrizve a komplexum eredeti megjelenését és arányait.
Philae, a Nílus sziklás partszakasza közé ékelődött apró sziget, amely mindössze 450 méter hosszú és kevesebb, mint 150 méter széles, számtalan Egyiptomba utazó képzeletét ragadta meg és már a 19. században is „Egyiptom gyöngyeként” ismerték. A gránit alapkőzet hasadékaiban összegyűlt termékeny lerakódásokból növények és pálmafák nőttek, büszkén emelkedtek a kegyes görög-római templomok és oszlopcsarnokok, kioszkok és szentélyek fölé.
A Philae-templom számos kézen és valláson áthaladt, ide-oda hánykolódva az egyiptomiak, görögök és rómaiak között, az egyiptomi pogányságtól a korai kereszténységig. A templom belseje ennek a változékony, időnként erőszakos történelemnek a nyomát viseli. A korai keresztények sok egyiptomi szobrot és hieroglifát torzítottak el, vagy tettek tönkre a templom átalakításai során: római, bizánci és kopt emlékek követik egymást.
A Philae szigetén álló templomok az óegyiptomi építészet viszonylag késői alkotásai. A legkorábbi datálható emlék a XXVI. dinasztia idejéből, II. Pszammetik fáraó uralkodása korából (i. e. 595–589) származó kioszk. A legrégebbi templom Isis temploma volt, melyet, I. Nahtnebef uralkodása (ie. 380-362) idején építettek, és amelyet a folyó felől közelítettek meg egy kettős oszlopsoron keresztül. A templomegyüttes nagyszabású kiépítése a Ptolemaiosz-kor középső időszakára tehető, amikor is a hellenisztikus királyság uralkodóinak figyelme dél felé, Núbia irányába fordult. Bár macedónok voltak, az új dinasztia elég okos volt ahhoz, hogy rájöjjön, csak akkor lesz képes uralni Egyiptomot, ha a vezetők egyiptominak tűnnek, így hát úgy öltöztek, mint az egyiptomiak, imádták az egyiptomi isteneket, és egyiptomi stílusban építkeztek. A templomot tehát Ízisznek, a gyógyítás, a születés és a mágia istennőjének, férjének, Ozirisznek és fiuknak, Hórusznak szentelték, és ez tekinthető az ősi egyiptomi vallás egyik utolsó helyszínének.
A sziget északi csücskén található Augusztusz temploma és Diocletianus kapuja. Ízisz templomának főszentélyétől nyugatra Harendótész temploma, keletre Hathor istennő temploma található, melynek domborművein zenészek, többek között egy lanton játszó majom is szerepel. A Hathor-templomtól délre a vízparton áll egy elegáns pavilon, amit Traianus csarnoka („a fáraó ágya”) néven ismerünk, és egyben talán ez a legismertebb philae-i műemlék, amely igen gyakori témája volt már a viktoriánus festőművészetnek is.
Érdemes elolvasniAz ókori világ hét csodájának egyike – Nagy Sándor városa, Alexandria
Philae-t Egyiptom kötelező látványosságai között tartjuk számon, a piramisok, a nagy szfinx, Memphisz, Abu Szimbel, Edfu, Kom Ombo, Luxor, Karnak és Királyok völgye mellett.
Képgaléria
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban